blue wave svg white wave svg
logo link play-park logo link inter-fun logo link pobawione logo link ppz logo link flexi-step logo link linarium logo link stilarium
Siłownia zewnętrzna - dla młodzieży oraz seniorów
white wave svg

Siłownia zewnętrzna - dla młodzieży oraz seniorów

Siłownia zewnętrzna to idealne miejsce dla osób w dojrzałym wieku. Seniorzy zwykle nie mają chęci na to, aby zapisać się na tradycyjną siłownię. Rekreacja na świeżym powietrzu znacznie lepiej spełnia ich upodobania. Istotnym jest jednak to, aby obiekt był przystosowany do wieku i możliwości ćwiczących osób. Niestety takie miejsca wciąż są trudno dostępne.

Urządzenia do ćwiczeń
Siłownia zewnętrzna dla seniorów musi być wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który będzie spełniał rygorystyczne normy oraz standardy. Oczywiście powinien być on przede wszystkim wytrzymały oraz odporny na warunki eksploatacji. Siłownia zewnętrzna narażona jest zwykle na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Bardzo rzadko posiada ona zadaszenie, co również bezpośrednio wpływ na stan techniczny urządzeń.


Siłownia zewnętrzna dla seniorów -  charakterystyka urządzeń

Siłownia zewnętrzna dla osób starszych to urządzenia wspierające ruch i utrzymanie kondycji. Nie powinny one wymuszać nadmiernej aktywności. Najlepiej, aby dostosowywały się one do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każdy powinien samodzielnie ustalać tempo ćwiczeń, czy też obciążenie. Siłownia zewnętrzna dla osób w podeszłym wieku powinna posiadać urządzenia do ćwiczenia balansu, podciągania, pompek. czy też skoków. Dużym zainteresowaniem cieszą się również orbitreki, czy też masażery. Dobrze, jeśli obiekt posiada również sprzęt wspierający koordynację ruchową. Dla bardziej aktywnych seniorów świetną opcją są drążki, biegacze, czy też twistery.
Siłownia zewnętrzna służy nie tylko do ćwiczeń, ale także rehabilitacji. Najlepiej, aby znajdowała się one w miejscach, do których łatwo dotrzeć. Siłownia zewnętrzna powinna znajdować się na osiedlach, a także w parkach.To świetna opcja w przypadku wszelkich obiektów rehabilitacyjnych, a także domów opieki społecznej.

Zróżnicowany poziom trudności
Siłownia zewnętrzna musi być dostosowana do osób o różnych możliwościach. Każdy senior jest inny, a więc potrzebuje zupełnie innych urządzeń do ćwiczeń. Ważne jest to, aby siłownia zewnętrzna gwarantowała zdrową aktywność fizyczną. Co to oznacza? Sprzęt musi posiadać certyfikaty potwierdzające, że jest on całkowicie niegroźny dla mięśni, czy też stawów. Osoby w podeszłym wieku są szczególnie podatne na kontuzje. Należy pamiętać, że wiele osób po przebytej chorobie nie ma możliwości rehabilitacji na profesjonalnym sprzęcie. Właśnie dlatego dobrze, aby na siłowni znajdowały się również urządzenia wspierające np. utrzymanie prostego chodu oraz równowagi.
Aktywność osób starszych odgrywa ogromną rolę, ale niestety jest ona często spychana na drugi plan. W wielu obiektach rekreacyjnych znajdują się urządzenie dedykowane osobom w pełni sprawnym, których możliwości są niemal nieograniczone. Zbyt często zapomina się o ludziach w podeszłym wieku, którzy również potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Tylko w taki sposób mogą zachować sprawność fizyczną. Brak ćwiczeń powoduje spadek sił witalnych. Im większa stagnacja w życiu, tym mniej energii do działania. 


Zobacz wszystkie urządzenia do siłowni zewnętrznej >>